Zmiany w procedurze ochrony dzieci wprowadziły w szkołach spore zamieszanie.  Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało wiele pytań od szkół, rodziców i nauczycieli. Często przepisy są błędnie rozumiane – czytamy w komunikacje MS. Dlatego resort sprawiedliwości opublikował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dodano także uzupełnienie
najważniejszych zmian wprowadzonych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Nowelizacja objęła także szereg innych ustaw.

 

Czy uczeń może przytulić się do nauczyciela?

Ustawa nie wprowadza przepisów zakazujących uczniom przytulania się do nauczycieli. Jednak zgodnie ze standardami ochrony małoletnich nie należy robić nic wbrew woli dziecka. Doświadczeni nauczyciele zdają sobie sprawę z tego, że zawsze należy się kierować: swoim profesjonalnym osądem – słuchać, obserwować i odnotowywać reakcję dziecka, a najlepiej – zapytać o jego zgodę na kontakt fizyczny – podkreślają autorzy dokumentu.

Nauczyciel powinien unikać prywatnych kanałów w komunikatorach – przede wszystkim z uczniami, ale także z rodzicami

W komunikacji między nauczycielem a uczniami i ich rodzicami nie powinno się korzystać z grup na Messengerze czy WhatsAppie oraz z prywatnego telefonu. Jednak tego „ustawa Kamilka” nie reguluje. Najbezpieczniej jednak, aby nauczyciel używał wyłącznie służbowych metod komunikacji. Co więcej na użycie nawet tych metod komunikacji z uczniem musi uzyskać zgodę rodziców. Resort sprawiedliwości podkreśla, że zasady kontaktu powinny być ustalone przez szkołę.

Czy ustawa dotyczy wszystkich pracowników i współpracowników szkoły? 

Oprócz nauczycieli, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi i młodzieżą, na terenie szkoły lub poza nią, ale w ramach działań szkolnych, kontakt z uczniami ma jeszcze wiele innych osób. To głównie do obowiązków dyrektora należy ich sprawdzenie. Należy dokładnie przeanalizować, jakie obowiązki ma wykonywać dana osoba – nie ma znaczenia tutaj nazwa stanowiska – zaznacza wiceminister sprawiedliwości. Zatem kto i w jakim przypadku musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, a kto nie musi tego robić?

Inni pracownicy, którzy NIE musząbyć sprawdzani w Rejestrze przestępców seksualnych i NIE muszą przedstawiać zaświadczenia o niekaralności, to m.in.:  
  • goście zapraszani jednorazowo – pod warunkiem, że nauczyciel jest w tym czasie ze swoimi uczniami;
  • woźni, jeśli do ich obowiązków należy wyłącznie utrzymanie czystości i nie mają bezpośredniego kontaktu z dziećmi;
  • kierowcy autobusów wynajętych na wycieczki lub dowóz dzieci do szkoły – nie muszą być sprawdzani, jeśli nie pełnią funkcji opiekuńczych.
 
Inni pracownicy, którzy muszą zostać sprawdzeni w Rejestrze przestępców seksualnych i muszą przedstawić zaświadczenia o niekaralności, to m.in.:
  • organizator szkoleń online dla dzieci i młodzieży;
  • student, który odbywa praktyki w szkole;
  • woźni, jeśli oprócz sprzątania pomagają dzieciom lub sprawują nad nimi opiekę;
  • kierowcy autobusu, jeśli sprawują opiekę nad dziećmi podczas transportu;
  • osoby ze stowarzyszeń lub klubów sportowych prowadzące zajęcia bez nadzoru nauczyciela.

 
Jakie jeszcze zadania mają nauczyciele i dyrektorzy szkół? Pełne odpowiedzi na najczęściej zadawane przez szkoły pytania znajdują się w dokumencie: Ustawa Kamilka Q&A, dodanym w załączniku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w nagraniu Q&A z wiceministrą sprawiedliwości Zuzanną Rudzińską-Bluszcz w sprawie „ustawy Kamilka”.

Od 1 października kuratorzy prowadzą kontrole funkcjonowania przepisów dotyczących ochrony małoletnich w placówkach oświatowych. Więcej na ten temat piszemy w tekście Ruszyły kontrole w szkołach i przedszkolach.

 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ustawa-kamilka-wyjasnienia-i-najczesciej-zadawane-pytania (dostęp: 24.10.2024 r.).