burza mozgow przy stole
Jakie metody warto zastosować w nauczaniu podstaw przedsiębiorczości? W jakim celu można wykorzystać Design Thinking? Dlaczego warto wybrać się z uczniami na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości?

  

 
 
Podstawy przedsiębiorczości w szkole

Człowiek przedsiębiorczy to ktoś podejmujący się działań, których skutki są pozytywne. Parlament Europejski tłumaczy przedsiębiorczość jako zdolność osoby do wcielania pomysłów w czyn. Zgodnie z definicją przedsiębiorczość obejmuje kreatywność, innowacyjność, podejmowanie ryzyka oraz planowanie oraz prowadzenie przedsięwzięć. Od 17 lat w szkołach odbywają się lekcje z podstaw przedsiębiorczości. Polska jest jednym z krajów, który wprowadził ten przedmiot do podstawy programowej. Głównym celem realizowanym na zajęciach jest przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie – zarówno w życiu zawodowym, jak i rodzinnym. Dlatego równie ważne jak teoria jest praktyczne zastosowanie wiedzy. Uczniowie powinni uczyć się przedsiębiorczości przede wszystkim przez doświadczenie. Propozycje metod nauczania podczas lekcji znajdą Państwo w programie nauczania dla szkół ponadpodstawowych, który jest dostępny na stronie internetowej Operonu.
 

Przedsiębiorcza szkoła – Design Thinking

Postawa przedsiębiorcza jest niezbędna w pracy nauczyciela. Jedną z nowatorskich metod, dzięki której mogą Państwo ją trenować, jest Design Thinking. Metoda projektowania w szkole będzie przydatna nie tylko w pracy z uczniami, ale także w kontaktach z rodzicami i gronem pedagogicznym oraz przy wprowadzaniu zmian w wyglądzie lub funkcjonowaniu placówki. O tej metodzie pisaliśmy już w artykule Designerska szkoła. A jeśli chcieliby Państwo wdrożyć metodę Deign Thinking w życie, to jest jeszcze szansa na zapisanie się na kurs internetowy Operonu: Design Thinking w Twojej szkole.

 
Światowy Tydzień przedsiębiorczości

W ostatnim tygodniu listopada na całym świecie odbywa się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Wydarzenie promuje zalety świadomego rozwoju oraz aktywnej postawy życiowej. Konferencje, warsztaty, szkolenia i spotkania odbywają się również w całej Polsce. Udział w wydarzeniu może okazać się dobrym pomysłem na lekcję z podstaw przedsiębiorczości. Uczniowie będą mieli szansę spotkać ludzi przedsiębiorczych i zainspirować się ich postawą oraz poszerzyć wiedzę na temat rozwoju społecznego. Opis wydarzeń z podziałem na regiony znajduje się na stronie Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.