Uczniowie klas ósmych już we wtorek rozpoczną pisanie pierwszego z egzaminów – języka polskiego. Dłuższe niż co roku oczekiwanie na egzamin potęguje stres i napięcie przedegzaminowe. Reakcja na tego typu sytuacje jest sprawą indywidualną – jednych stres związany z egzaminami skutecznie motywuje do nauki. Innych wręcz przeciwnie – kiedy wybija godzina zero, czują strach i mają problemy z opanowaniem jego objawów. 

 

Jak radzić sobie ze stresem?

zestresowana dziewczyna uczy sie do egzaminu

Na początku roku szkolnego nikt nie spodziewał się, że tegoroczni maturzyści i ósmoklasiści będą zdawać tak wymagające egzaminy. Przygotowanie uczniów do egzaminów w tym roku było wyjątkowo trudnym wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej.

Uczniowie zostali pozbawieni bezpośredniej formy kontaktu z nauczycielami oraz kolegami z klasy. Przeniesienie szkolnych relacji wyłącznie do świata wirtualnego mogło negatywnie wpłynąć na ich motywację i nastawienie do pracy. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby wspierać uczniów w tym bardzo burzliwym czasie pełnych napięć, lęków i stresu, który może być destrukcyjny i obniżać zdolność działania. 

Przygotowaliśmy dla Państwa scenariusze lekcji na zajęcia z wychowawcą, które mogą być pomocne w rozmowie z uczniami o ich emocjach oraz w znajdywaniu siły do przezwyciężania trudności.

Scenariusze lekcji wychowawczych wspierających zrozumienie i wyrażanie emocji, pokonywanie strachu, stresu, wyznaczanie celów
i konsekwencji w działaniu, to duże ułatwienie w prowadzeniu zajęć  potrzebnych i poszukiwanych przez uczniów.

Opracowanie ciekawych i różnorodnych materiałów na lekcje o takiej tematyce jest niełatwe i czasochłonne. W czasie pandemii do zestawu scenariuszy lekcji na zajęcia z wychowawcą dołączone zostały tematy, które pomagają uczniom uporać się z różnymi problemami wynikającymi z izolacji. 
 

Przydatne scenariusze lekcji na zajęcia z wychowawcą w Twoim telefonie

Wśród scenariuszy lekcji wychowawczych Operonu, oprócz tematów dotyczących tego jak radzić sobie ze stresem, można znaleźć ciekawe propozycje zajęć z zarządzania sobą w czasie, świadomym wybieraniu celów. Ciekawymi propozycjami są Program: Insygnia Przyszłości dotyczący emocji, o którym pisaliśmy TUTAJ czy zajęcia z Edukacji turystycznej, o których więcej przeczytają Państwo TUTAJ.

Pobierając bezpłatną aplikację Operon 45 ze sklepu Google Play na swojego smartfona, otrzymują  Państwo dostęp do ciekawych scenariuszy zajęć, a także do podręczników Operonu. Zaznaczając wybrany podręcznik, każdy nauczyciel wraz z podręcznikiem otrzymuje scenariusze lekcji i materiały ilustrujące w postaci plansz, map, grafik, zdjęć i prezentacji. Dzięki tym materiałom, którymi można nawigować, wykorzystując ekran telefonu, lekcje będą ciekawe i różnorodne, a czas przygotowania się do nich znacznie się skróci.

Aplikacja jest dostępna dla wszystkich nauczycieli, natomiast funkcja wyświetlania materiałów na dużym ekranie za pomocą jednego kliknięcia w telefonie jest przeznaczona dla tych, którzy zdecydują się uczyć z Operonem w nowym roku szkolnym.

Więcej o multimedialnym warsztacie nauczyciela – aplikacji Operon 45 – można dowiedzieć się ze strony operon.pl/Aplikacja-Operon-45 
oraz ze strony Mobilnej lekcji z Operonem.