kobieta i litery
Wakacyjną porą proponujemy Państwu zamianę ról – stanie się uczniem. Aktywności, które wybieramy, nie są przypadkowe – ich elementy można przenieść na grunt szkoły. W tym tygodniu przekonujemy, że warto zadbać
o narzędzie pracy nauczyciela, czyli o głos.

 

 
 
Narzędzie pracy nauczyciela

Podstawę komunikacji między nauczycielem a uczniem stanowi głos. Jest to najważniejsze i najcenniejsze narzędzie pracy nauczyciela. Warto odpowiednio o nie zadbać. Nadmierne i niewłaściwe eksploatowania głosu może prowadzić nawet do całkowitej jego utraty. Wśród chorych z zaburzeniami głosu największą grupę stanowią pedagodzy (A. Obrębowski, 2008). Badania epidemiologiczne wykazują, że 20% nauczycieli ma problemy z głosem. Znajomość prawidłowego posługiwania się głosem oraz tego, co wpływa na niego korzystnie, a co mu szkodzi, zapewnia minimalizację skutków wielogodzinnego mówienia.

Nie tylko o radości płynącej ze śpiewu

Śpiewać może każdy. Jednym wychodzi to lepiej, innym troszkę gorzej, ale prawie wszyscy czerpią olbrzymią radość z wykonywania tej czynności. W trakcie śpiewu uwalniają się hormony szczęścia, a obniża poziom stresu. To znakomita forma relaksu, która świetnie wpisuje się w wakacyjny beztroski czas. Śpiewając, pozbywamy się napięć w ciele i dajemy upust emocjom. Aby wydobyć pełny głos, uczymy się przybierać prawidłową postawę ciała. Dodatkowo poprawia się nasz oddech, a dzięki temu polepsza się praca serca i mózgu. Śpiew daje przede wszystkim radość i zdrowie, ale jest także pracą nad emisją głosu, dykcją, prawidłowym oddechem. Śpiewając, będą mieli Państwo okazję potrenować bezwysiłkowe wytwarzanie, wydobywanie oraz prowadzenie głosu.

Mniporady dotyczące głosu

Wszystkim tym, którzy są zainteresowani pracą nad głosem, polecamy lekturę archiwalnych artykułów z cyklu Operonu: Miniporady. Małgorzata Rożyńska, autorka artykułów, podkreśla wagę stosowania zasad higieny głosu w pracy nauczyciela. Zaleca wystrzegać się mówienia zbyt głośnego, zbyt długiego oraz przeciążeń narządu głosu. Podkreśla, że nauczyciel powinien starać się mówić z naturalną siłą głosu. W poradach znajdą  Państwo także mnóstwo cennych wskazówek, które można wykorzystać w trakcie ćwiczeń nad emisją głosu. Autorka podaje także przydatną bibliografię, która umożliwi dokładniejsze zaznajomienie się z tematem.

 
Poniżej linki do Miniporad:

https://operon.pl/Aktualnosci/Miniporady/Miniporady-na-dobry-tydzien10

https://operon.pl/Aktualnosci/Miniporady/Miniporady-na-dobry-tydzien9

https://operon.pl/Aktualnosci/Miniporady/Miniporady-na-dobry-tydzien8