chlopiec z postacia Bratka
Zakończenie nauki w klasie trzeciej szkoły podstawowej to pierwszy przełomowy moment w szkolnym życiu dziecka. Zachęcamy do tego by podsumować ten etap edukacji w sposób, dzięki któremu dziecko dostrzeże swoje postępy i będzie lepiej zmotywowane do dalszej podróży edukacyjnej. 7 maja odbędzie się Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT) – już teraz zachęcamy Państwa
do zgłoszenia udziału.

 

Dlaczego warto zgłosić swoją szkołę do OSKT? 

Trwają zapisy do 12. edycji OSKT. Ten wyjątkowy sprawdzian zewnętrzny umożliwia podsumowanie pierwszego etapu edukacyjnego. Przeprowadzany jest w całej Polsce w tym samym czasie.

Szkoły przystępujące do sprawdzianu otrzymują:

  • drukowane arkusze sprawdzianu z języka polskiego, matematyki i przyrody dla wszystkich uczniów klas III;
  • karty oceniania kształtującego, dzięki którym szybciej przygotują Państwo końcową ocenę opisową ucznia. Umożliwiają one również stworzenie indywidualnych listów do ucznia >> WIĘCEJ;
  • przykłady ćwiczeń wzmacniających badane kompetencje;
  • prosty system do wprowadzania wyników i generowania informacji zwrotnej zgodnej z zaleceniami oceniania kształtującego;
  • sprawdzian przyjazny dziecku z elementami relaksacyjnymi;
  • NOWOŚĆ – zadanie sprawdzające kompetencje słuchania ze zrozumieniem >> WIĘCEJ

 

Sprawdzian przyjazny dziecku

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty to sprawdzian przyjazny dziecku. Jego formuła zapewnia duży komfort psychiczny uczniom, ograniczając stres towarzyszący egzaminom. Sprawdzonymi i skutecznymi elementami relaksacyjnymi są film z Bratkiem oraz Bajka Bratka. Film oglądany przed sprawdzianem ma za zadanie wyciszyć i pomóc w skupieniu się przed rozwiązywaniem zadań, natomiast bajka uspokaja dzieci po jego zakończeniu.

postac Bratka

Zdaniem psychologów młodszym dzieciom, które znajdą się w sytuacji egzaminacyjnej, należy pomóc przywrócić równowagę emocjonalną przez przemyślane działania o charakterze zaradczym. Takim zabiegiem jest m.in. przeczytanie  bajki terapeutycznej pt. O tym, jak ważne jest odczuwanie dumy ze swoich sukcesów i rozmowa nauczyciela z dziećmi na jej temat w ramach Ogólnopolskiego Sprawdzianu  Kompetencji Trzecioklasistyz Operonem.Celem bajki jest możliwość porozmawiania zarówno o przygodach bohaterów, jak i przeżyciach dzieci w odniesieniu do ich doświadczeń związanych ze sprawdzianem. Bajka pomaga także obniżyć poziom stresu uczniów. Wykorzystując sytuacje opisane w bajce, nauczyciel może przeprowadzić z uczniami rozmowę, która  pomoże podnieść poziom poczucia własnej wartości dziecka, nawet jeśli uważa ono, że wypadło gorzej niż inni. Bajka uczy, w jaki sposób doceniać nawet najmniejsze sukcesy.

Bohaterem filmu i bajki terapeutycznej jest Bratek – postać znana i lubiana przez dzieci, która bawi, tłumaczy i oswaja je z nową, nieznaną sytuacją. Przekaz bajki sprawia, że dzieci czują się bardziej pewne siebie, cieszą się z sukcesów i uczą się doceniać swoje mocne strony. Poczucie własnej wartości ma niebagatelny wpływ na proces edukacyjny. Dziecko, które widzi swoje postępy, dostrzega sens wykonywanej pracy i jest lepiej zmotywowane do dalszych ćwiczeń, co w rezultacie skutkuje lepszymi wynikami.

Bratek jest z nami już od wielu lat. To bohater serii „Uczymy się z Bratkiem”, „Ortograffiti z Bratkiem” oraz bajek terapeutycznych. Odgrywa on ważną rolę w życiu dzieci – jest przyjacielem i przewodnikiem. W szkołach, które zdecydowały się na podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej
z Operonu, Bratek gości nie tylko w postaci książkowej. Uczniowie w ramach pakietów dotacyjnych otrzymują pacynkę Bratka, która:

– wspiera proces adaptacyjny dziecka w szkole (dziecko nie czuje się samotne)
– łączy środowiska szkolne i domowe
– pomaga w nauce czytania i pisania
– jest narzędziem w nauce przez zabawę.
 
Dla tych którzy jeszcze nie znają Bratka, polecamy artykuł „O narodzinach Bratka”.

 

galeria bratka

 

Zdanie nauczycieli na temat OSKT

uczymy sie z bratkiem

– Mnie przekonuje forma tego sprawdzianu, którą mogę nazwać przyjazną dziecku. Przede wszystkim nie odbiega od tego, nad czym pracujemy przez trzy lata. Polecenia są napisane zrozumiałym językiem. Cenię szczególnie to, że klucz odpowiedzi jest tak skonstruowany, aby oceniać na korzyść dziecka – mówi Julia Majewska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Warto wskazać uczniom, co już potrafią, a co muszą jeszcze poćwiczyć. Wynik sprawdzianu może być jednak uzależniony od wielu czynników, choćby słabszej dyspozycji w danym dniu. Dlatego przekazując informację zwrotną uczniowi i rodzicom, mam na uwadze, że jest to pewna składowa określająca umiejętności ucznia – podkreśla Beata Kupracz, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

W tym roku Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty (OSKT) odbędzie się 7 maja. Zapisy trwają!

Zgłoszenia do sprawdzianu przyjmujemy przez panel na stronie www.egzaminy.operon.pl ‒ dostępny po zalogowaniu się do konta w serwisie Operon. Jeśli nie mają Państwo konta, można je łatwo założyć.
 

button zglaszam szkole

 
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.egzaminy.operon.pl oraz u konsultantów pod numerem 58 679 00 00 i mailem: info@operon.pl.